Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Pračky

Jak vybrat pračku?

 
Ušetřete čas i peníze.
 
Stará pračka vás časem začne obtěžovat nejen hlukem, ale také se prodraží. Výběr nové pračky rozhoduje, kolik času ušetříte a jak vysoký bude účet za vodu a elektřinu. 
 
 

 
 
Před samotným výběrem pračky se zamyslete, jak často perete, kolik osob bude pračku používat, a jaký tedy bude objem praného prádla. V potaz vezměte i prostor, kterým pro umístění pračky disponujete. A také zda vás úsporný provoz nepřesvědčí o lepší energetické třídě, i přes vyšší pořizovací cenu.
 
 
 
 

Vestavná, nebo volně stojící?

 
Vestavnou pračku oceníte v případě, když se přístroj nevejde do koupelny nebo technické místnosti. Můžete pro ni najít místo třeba v kuchyni a díky jednotnosti dvířek nemusí nikdo vědět, že ji tam máte a pokud zvolíte tichou, pak ani nemusí zaznamenat, že právě perete. I přes zabudování do kuchyňské linky je přístup k pračce bezproblémový, s úchyty pro dvířka přímo na spotřebiči se zde počítá. Výhodou vestavných praček je nenápadnost, nevýhodou zas omezený výběr a vyšší cena. 
 
Mnohem větší výběr pak budete mít u volně stojících praček. Ty se pak dělí na ty s horním plněním a s předním (bočním) plněním. 
 
 
 

Pračky s horním plněním

Způsob plnění může být při výběru dalším rozhodujícím faktorem. Tyto pračky jsou užší a plníte je horními dvířky, což vám sice šetří místo, ale do kuchyňské linky ji většinou nedáte – pokud nechcete odklápět část pracovní plochy. 
 
 
Výhody
 
+ hodí se do stísněných prostor
+ k vyndání prádla vám stačí prostor nad pračkou
+ není potřeba se k ní příliš ohýbat
 
 
Nevýhody
 
- omezený výběr i co se týče funkcí
- nemůžete na ni umístit sušičku
- menší stabilita
 
 
 

Pračky s předním plněním

Tady máte skutečně z čeho vybírat. Pračky s předním plněním splňují podstatně vyšší nároky na technologii než ty s horním plněním. Nedisponují jen základní výbavou, ale jsou většinou doplněny o chytré funkce a různá vylepšení. 
 
 

Výhody
 
+ může posloužit jako odkládací plocha nebo podklad pro sušičku
+ díky průhledu ve dveřích můžete sledovat, v jaké fázi se praní nachází
+ velký výběr designového provedení
+ můžete vestavět do kuchyňské linky nebo koupelnového nábytku
+ vysoká kapacita bubnu
 
 
Nevýhody
 
- otevírání dvířek do boku si žádá dostatečný prostor
 
 
 

Pračky se sušičkou

Pračka potřebuje své místo a sušička také. Pokud však pro tyto dva spotřebiče nemáte dostatek prostoru a chcete je oba, je kombinovaný spotřebič vhodným řešením. Počítejte zde ale s tím, že pračka vypere vždy více prádla, než sušička usuší – jednu vypranou várku tak budete sušit vždy na dva cykly. 

 
Stejně jako u praček i u kombinovaných spotřebičů máte na výběr:
 
• Pračky se sušičkou s horním plněním
• Pračky se sušičkou s předním plněním
• SLIM pračky se sušičkou s předním plněním
 
 
Více o výběru sušičky se dočtete v nákupním rádci Jak vybrat sušičku.
 
 
Na trhu naleznete i další typy praček, konkrétně parní, bublinkové a nebubnové vířivé pračky.
 
 
 
 

Parametry, na které se při výběru zaměřit

 

• Energetický štítek, hlučnost a třída účinnosti

Určuje, nakolik energeticky úsporná pračka je. Existují třídy A+++, A++, A+. Nejúspornější je tedy A+++. Doporučujeme sáhnout po úspornějších, přestože mohou být dražší. Ve výsledku ušetříte za elektřinu a vodné při jejich provozu – a to i po dobu delší jak 10 let. 
Pro přirovnání si představte stupnici hlučnosti od 20 dB (šustění listí) až 90 dB (jedoucí vlak). Úrovni hlučnosti je dobré věnovat zvýšenou pozornost. Dražší pračky perou i pod 50 dB. U levnějších se setkáte s hlučností nad 60 dB. U odstřeďování hlučnost zpravidla stoupá na 70–80 dB.
 
Třída účinnosti praní uvádí, nakolik je pračka schopná si poradit i s těmi nejodolnějšími skvrnami. Účinnost odstřeďování zas informuje, na jaké úrovni je ždímání, což je rozhodující v případě, že máte sušičku. U praček, které dnes výrobci nabízejí, lze počítat s tou nejlepší účinností praní.
 
 
 

• Roční spotřeba energie a vody

Pomocí těchto informací si zhruba spočítáte, na kolik vás pračka ročně vyjde. Čísla odpovídají jednomu cyklu praní každý všední den, tedy 220 pracích cyklů ročně. 
 
Tip: Optimální je spotřeba elektřiny nepřesahující 1 kWh pro jeden cyklus. Setkáte se i se spotřebou 0,76 kWh, ale za tento ideál si už připlatíte. Pokud pak na jedno praní spotřebujete 40–50 litrů vody, jste i zde na úspornější straně.
 
 
 

• Objem bubnu

Pro single žijící nebo pro pár stačí kapacita kolem 4 kg – ověřte si ale, že pojme i větší kusy, jako je ložní prádlo. Pokud je vás o jednoho víc, poohlédněte se po pračce s hmotností prádla od 6 kg a více. 
 
Tip: Obecně je lepší vybrat pračku s větším bubnem, nejen kvůli praní objemnějšího prádla (bundy, lůžkoviny), ale i proto, že se nedoporučuje plnit ji na více než 80 %. Prádlo potřebuje dostatek prostoru pro pohyb během praní. Pokud naopak naplníte buben prádlem jen z poloviny, praní se vám prodraží.
 
 
 

• Odstřeďování

Tomuto parametru je už potřeba věnovat zvýšenou pozornost zvláště pak, pokud jste majitelem sušičky. Ta totiž vyžaduje odstřeďování minimálně 1200 otáček za minutu. Čím více otáček, tím kratší doba sušení a spotřeba energie se sníží. 
 
Tip: Nejlepší volbou jsou volitelné otáčky, neboť ne všechno prádlo putuje do sušičky. V případě jemného prádla tak možnost snížení otáček uvítáte.
 
 
 

• Základní a chytré funkce

U praček se můžete setkat s velkým množstvím funkcí a dalších možností, které vám zpříjemní a usnadní používání pračky. V současné době je vše navrhováno tak, aby úspora elektřiny, vody i pracího prášku byla co největší. Chytré funkce najdete u každé inteligentní pračky, pojmenování se však může lišit.
 
 
 
 

Ovládání 

 
Ovládání pračky by mělo být jednoduché a intuitivní, aby se vám pračka dobře obsluhovala. Srozumitelnost symbolů na ovládacím panelu pračky se každý výrobce snaží podat co nejjednodušeji, ale v každém případě se spotřebičem dostanete návod, pokud si nebudete jisti.
Pamatujte ovšem na to, že ne každá pračka má tlačítka, popisky či displej v českém jazyce.
 
Pokud si chcete být jisti, že ta vámi vybraná pračka češtinou disponovat bude, ověřte si to předem u prodejce. Obecně platí, že jazyk údajů na displeji se dá u mnoha praček změnit. Co se týká ovládacího panelu, nachází-li se v názvu modelu pračky CS, měla by mít pračka panel v češtině. U některých spotřebičů lze ovládací panel v cizím jazyce doplnit štítkem s českými popisky. Štítek si vyžádejte od prodejce.
 
 
 

Motor 

 
Hlučnost a spotřeba pračky je přímo ovlivňována motorem. Na trhu se setkáme nejčastěji se třemi typy motorů.
 
Pračky s klasickým motorem jsou hlučnější, méně efektivní oproti novějším typům a vyžadují častější servis.
 
Ty s invertorovým motorem jsou tišší díky elektronickému řízení, mívají i nižší spotřebu.
 
U dražších modelů najdete nejčastěji direct drive motor. Na rozdíl od předešlých dvou typů je motor umístěn v ose bubnu, který pohání napřímo bez řemenu a řemenice. Tím se snižují vibrace, a tak i hlučnost.
 
 
 

Tipy na údržbu a čištění pračky 

 

• Nepřeplňujte pračku, šetříte tím motor a prádlo se lépe vypere.
 
• Perte při nižších teplotách, zabráníte tím usazování vodního kamene.
 
• Předcházet se dá i nepříjemnému zápachu. Stačí litr octa a vroucí voda. Tuto směs nalijete do bubnu a pračku vyperte naprázdno na nejvyšší stupeň.
 
• Není dobré zapomínat ani na filtr. Čištění se doporučuje provádět alespoň 2× ročně. 
 
• Gumové těsnění kolem dvířek pračky otírejte vlhkým hadříkem po každém vyprání.
 
• Údržbu vyžaduje také dávkovač pracího prášku. Vymývejte ho pod teplou, tekoucí vodou.
 
 
 

Rada na závěr

Ještě před nákupem se informujte, jakou šíři doručovacích služeb výrobce nabízí. Doručení pračky na adresu do několika dnů bývá zdarma.
Dalšími možnostmi jsou dodání spotřebiče do patra, jeho donesení až na místo, kde ho budete používat, nainstalování a předvedení výrobku. Nejedná se o služby drahé, pohybují se v řádu několika set korun.
Výrobci nabízejí i odvoz starého spotřebiče a jeho ekologickou likvidaci, tato služba bývá zdarma.

 

 

Porovnat pračky